Full List Of Nominees Announced For 2018 Oscars Impelreport

Today the nominees were announced for the 90th edition of the 2018 Oscar Awards, which will be held on March 4 from the Dolby Theater in Los Angeles.

Full List Of Nominees Announced For 2018 Oscars Impelreport

The comedian, actor and presenter Jimmy Kimmel will host the ceremony where the winners of the 24 categories that are headed by ‘The form of water’ with 13 nominations will be known , in second place ‘Dunkerque’ with 8, will follow ‘ Three ads in the outskirts’ he got 7.

Full List Of Nominees Announced For 2018 Oscars Impelreport

Here is the complete list of nominees for the 2018 Oscars announced by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences from the Samuel Goldwyn Theater in Beberly Hills.

BEST FILM
– ‘Call Me By Your Name’

– ‘The darkest moment’

– ‘Dunkerque’

– ‘Let me out’

– ‘Lady Bird’

– ‘The invisible thread’

– ‘The Pentagon archives’

– ‘The shape of water’

– ‘Three ads in the outskirts’

BEST DIRECTOR
– Christopher Nolan for ‘Dunkerque’

– Jordan Peele for ‘Let me out’

– Greta Gerwig for ‘Lady Bird’

– Paul Thomas Anderson for ‘The invisible thread’

– Guillermo del Toro for ‘The shape of the water’

BEST ACTOR
– Timothée Chalamet for ‘Call Me By Your Name’

– Daniel Day-Lewis for ‘The invisible thread’

– Daniel Kaluuya for ‘Let me out’

– Gary Oldman for ‘The darkest moment’

– Denzel Washington for ‘Roman Israel, Esq.’

BEST ACTRESS
– Sally Hawkins for ‘The shape of the water’

– Frances McDormand for ‘Three ads in the suburbs’

– Margot Robbie for ‘Yo, Tonya’

– Saoirse Ronan for ‘Lady Bird’

– Meryl Streep for ‘The Pentagon Files’

BEST SUPPORTING ACTOR
– Willem Dafoe for ‘The Florida Project’

– Woody Harrelson for ‘Three ads in the suburbs’

– Richard Jenkins for ‘The shape of the water’

– Christopher Plummer for ‘All the money in the world’

– Sam Rockwell for ‘Three ads in the suburbs’

BEST SUPPORTING ACTRESS
– Mary J. Blige for ‘Mudbound’

– Allison Janney for ‘Yo, Tonya’

– Lesley Manville for ‘The invisible thread’

– Laurie Metcalf for ‘Lady Bird’

– Octavia Spencer for ‘The shape of water’

BEST ORIGINAL SCRIPT
– ‘The great disease of love (The Big Sick)’

– ‘Let me out’

– ‘Lady Bird’

– ‘The shape of water’

– ‘Three ads in the outskirts’

BEST ADJUSTABLE SCRIPT
– ‘Call Me By Your Name’

– ‘The Disaster Artist’

– ‘Logan’

– ‘Molly’s Game’

– ‘Mudbound’

BEST ANIMATED MOVIE
– ‘The boss baby’

– ‘The Breadwinner’

– ‘Coco’

– ‘Ferdinand’

– ‘Loving Vincent’

BEST NON-ENGLISH SPEAKING MOVIE
– ‘A fantastic woman’ (Chile)

– ‘The insult’ (Lebanon)

– ‘Without love’ (Russia)

– ‘In body and soul’ (Hungary)

– ‘The Square’ (Sweden)

BEST PRODUCTION DESIGN
– ‘Beauty and the Beast’

– ‘Blade Runner 2049’

– ‘The darkest moment’

– ‘Dunkerque’

– ‘The shape of water’

BEST PHOTOGRAPHY
– ‘Blade Runner 2049’

– ‘The darkest moment’

– ‘Dunkerque’

– ‘Mudbound’

– ‘The shape of water’

BEST ASSEMBLY
– ‘Baby Driver’

– ‘Dunkerque’

– ‘Yo, Tonya’

– ‘The shape of water’

– ‘Three ads in the outskirts’

BEST VISUAL EFFECTS
– ‘Blade Runner 2049’

– ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’

– ‘Kong: The Skull Island’

– ‘Star Wars: The Last Jedi’

– ‘War of the Planet of the Apes’

BEST CLOTHING
– ‘Beauty and the Beast’

– ‘The darkest moment’

– ‘The invisible thread’

– ‘The shape of water’

– ‘Queen Victoria and Abdul’

BEST MAKEUP AND HAIRDRESSING
– ‘The darkest moment’

– ‘Queen Victoria and Abdul’

– ‘Wonder’

BEST SOUND EDITION
– ‘Baby Driver’

– ‘Blade Runner 2049’

– ‘Dunkerque’

– ‘The shape of water’

– ‘Star Wars: The Last Jedi’

BEST SOUND MIX
– ‘Baby Driver’

– ‘Blade Runner 2049’

– ‘Dunkerque’

– ‘The shape of water’

– ‘Star Wars: The Last Jedi’

BEST SONORA BAND
– ‘Dunkerque’

– ‘The invisible thread’

– ‘The shape of water’

– ‘Star Wars: The Last Jedi’

– ‘Three ads in the outskirts’

BEST SONG
– ‘Mighty River’ from ‘Mudbound’

– ‘Mystery of Love’ from ‘Call Me By Your Name’

– ‘Remember Me’ from ‘Coco’

– ‘Stand Up for Something’ by ‘Marshall’

– ‘This Is Me’ by ‘The Great Showman’

BEST DOCUMENTARY
– ‘Abacus: Small Enough to Jail’

– ‘Faces and places’

– ‘Icarus’

– ‘Last Men in Aleppo’

– ‘Strong Island’

BEST SHORT FILM
– ‘DeKalb Elementary’

– ‘The Eleven O’Clock’

– ‘My Nephew Emmett’

– ‘The Silent Child’

– ‘Watu Wote / All of Us’

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM
– ‘Edith and Eddie’

– ‘Heaven is a Traffic Jam on a 405’

– ‘Heroin’

– ‘Knife Skills’

– ‘Traffic Stop’

BEST ANIMATED SHORT FILM
– ‘Dear Basketball’

– ‘Garden Party’

– ‘Lou’

– ‘Negative Space’

– ‘Revolting Rhymes’

111

Paris Hilton Made Fun Of Lindsay Lohan Impelreport

Full List Of Nominees Announced For 2018 Oscars Impelreport